درس اول - آشنایی با کتاب مقدس

  فصل اول : شناخت کتاب مقدس

  درس اول : آشنایی با کتاب مقدس

  کتاب مقدس از 66 کتاب در دو بخش عهد عتیق و عهد جدید تشکیل شده است. کتاب مقدس ، داستان کار ، نقشه و برنامه خداوند از ابتدای خلقت تا پایان تاریخ را نشان می دهد .کتاب پیدایش اولین کتاب و کتاب مکاشفه آخرین کتاب ، کتاب مقدس است .

  چه کسی کتاب مقدس را نوشته است ؟ 

  ما مسیحیان با اطمینان کامل باور داریم که نویسنده کتاب مقدس شخص خداوند می باشد. در واقع خداوند متفکر اصلی و الهام دهنده اصلی برای نگارش کتاب مقدس بوده است و نگارش آن توسط عوامل انسانی تحقق یافته است. در واقع ما اعتقاد داریم که کتاب مقدس از جانب خداوند الهام گردیده است . این به این معنی است که روح القدس انسانهایی را برگزید و الهاماتی را در آنها دمید و این افراد کلمات ، افکار و سخنان خداوند را به نگارش در آوردند.در رساله دوم تیموتائوس فصل سوم آیه 16 می خوانیم : " تمام کتاب‌مقدّس از الهام خداست و برای تعلیم حقیقت، سرزنش خطا، اصلاح معایب و پرورش ما در نیکی مطلق مفید است تا مرد خدا برای هر كار نیكو کاملاً آماده و مجهّز باشد." کلمه الهام را در اصل میتوان دمیده شدن نفس خداوند ترجمه کرد. یا به عبارتی دمیده شدن روح خدا بر انسانهایی که انتخاب شدند تا بخشی از کتاب مقدس را به نگارش در بیاورند.

  آیا کتاب مقدسی که ما هم اکنون در دست داریم همان است که در موقع نگارش بوده ؟ 

  باید توجه داشته باشید که کتاب مقدس توسط 40 نویسنده و در یک بازه زمانی 1600 ساله به نگارش درآمده است. یعنی کتاب مقدس نه در یک شب و نه در یک هفته و یک ماه بلکه در طول 1600 سال به نگارش در آمده است. زبان اصلی کتاب مقدس در عهد عتیق زبان عبری و در عهد جدید زبان یونانی بوده است و این نوشته ها عموما بر روی کاغذ و یا طومارهای چرمی به نگارش در می آمدند. بعدها از روی همان نسخه های اصلی نسخه های بیشتری نگارش شد و به این صورت از تحریف این کتاب جلوگیری به عمل آمد .
  بهترین راه جلوگیری از تحریف همین نسخه برداری بوده است . زیرا زمانیکه از یک کتاب نسخه های بسیاری تهیه می شود، چنانچه شخصی قصد تحریف آن را داشته باشد نسخه های دیگر گواهی خواهند بود بر جعلی بودن نسخه تحریف شده . نسخه برداری از روی نوشته های اصلی و طومارها نیاز بسیار با دقت صورت می پذیرفت .
  در تحقیقاتی که دانشمندان در خصوص علم نسخه برداری در آن زمان انجام داده اند به نتایج جالبی دست یافته اند . زمانیکه یک نسخه از کتاب تهیه می شد ، آن نسخه ابتدا صفحه به صفحه با نسخه اصلی تطبیق داده میشد ، بطوریکه به عنوان مثال اگر در نسخه اصلی یک صفحه دارای 12 سطر بود می بایست در نسخه تهیه شده نیز شامل 12 سطر می بود و سپس تعداد کلمات هر سطر و تعداد حروف هر کلمه با نسخه اصلی مطابقت داده میشدند و حتی از نظر تعداد حروف صامت و صدادار نیز مورد بررسی قرار می گرفتند و پس از همه این بررسی ها نسخه تهیه شده تایید می گردید و به این شکل ده ها ، صدها و هزاران نسخه از روی نسخه های دیگر تهیه گردیده است . همه این وسواس ها و دقت ها برای این بود که مبادا یک حرف ، یک کلمه ، یک سطر و یا یک صفحه از کتاب مقدس به اشتباه نوشته شود و یاخطایی در نگارش آن رخ بدهد.
  باستان شناسان و محققین هزاران نسخه از کتاب مقدس را طی 2000 سال گذشته یافته اند که بسیاری از آنها در همان قرن اول عهد جدید و حتی برخی در عهد عتیق تا 200 سال پیش از میلاد به نگارش در آمده اند و امروزه در موزه های دنیا نگه داری میشوند . زمانیکه شما کتاب مقدس را با نسخه های قدیمی مقایسه می کنید به روشنی در می یابید که هیچ تغییری در هیچ کجای کتاب مقدس با نسخه های بسیار قدیمی وجود ندارد .

  کتب عهد عتیق چه مسائلی را بیان می کنند ؟

  حال نگاهی به عهد عتیق می اندازیم . عهد عتیق شامل 39 کتاب است که اولین کتاب آن پیدایش نام دارد و حدود 1500 سال قبل از میلاد مسیح نوشته شده است و آخرین کتاب عهد عتیق که ملاکی نام دارد حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح به نگارش در آمده است . در نتیجه نگارش کتب عهد عتیق حدود 1100 سال طول کشیده است . اگر بر مبنای اعتقاد برخی مفسیرین که اعتقاد دارند خلقت انسان و هستی در 4004 سال پیش از میلاد مسیح رخ داده است بنگریم ، تاریخ عهد عتیق یک دوره تاریخی حدود 3600 ساله را به ما نشان میدهد. البته این بازه تاریخی بر اساس شجره نامه های موجود است و با اکتشافات علمی امروزه تطابق چندانی ندارد . اما به طور کلی می توان گفت این بازه تاریخی حداقل اط 3600 سال تا حداکثر 30000 سال را در بر می گیرد.
  کتاب های عهد عتیق سبکهای نگارشی گوناگون و متفاوتی دارند . برخی از آنها به سبک ادبی و شعر به نگارش در آمده اند و برخی دیگر کتاب های نبوتی و پیشگویی هستند و برخی دیگر کتاب های تاریخی هستند و شما همه این انواع این سبک ها را در عهد عتیق مشاهده می نمایید. تمرکز اصلی عهد عتیق بر روی قوم اسرائیل ، نقشه خداوند برای قوم اسرائیل و وعده خداوند برای ظهور مسیح موعود توسط قوم اسراییل است .

  کتب عهد جدید چه مسائلی را بیان می کنند ؟

  عهد جدید شامل 27 کتاب می باشد که در قرن اول میلادی به نگارش در آمده اند .زبان این کتابها به یونانی قدیم است و یک بازه زمانی 100 ساله از زمان تولد مسیح تا پایان قرن اول میلادی را به ما نشان می دهند . عهد جدید شامل 5 کتاب تاریخی است که چهار انجیل و کتاب اعمال رسولان را در برمیگیرد. همچنین 21 کتاب رساله و یک کتاب پیشگویی و نبوتی . تمرکز عهد جدید بر روی ظهور عیسی مسیح ، شخصیت او ، ماموریت او، پیام او ، و کار او برای نجات و رستگاری انسان و بازگرداندن انسان به نقشه اصلی خلقت او و تولد کلیسا و ماموریت کلیسا می باشد.

  اطلاعات آماری در خصوص کتاب مقدس 

  تعداد نویسندگان کتاب مقدس : 40 نفر 

  تعداد کتب کتاب مقدس : 66 کتاب 

  دوره زمانی نگارش کتاب مقدس : 1600 سال 

  تعداد فصل های کتاب مقدس 1189 فصل 

  تعداد آیات کتاب مقدس : 31102 آیه 

  تعداد کلمات کتاب مقدس : 773699 کلمه 

  تعداد نسخه های چاپ شده از کتاب مقدس : بین 2.5 تا 6 ملیارد نسخه 

  تعداد نسخه های به فروش رفته از کتاب مقدس در طی یک روز در ایالات متحده امریکا : 170000 نسخه  

  تعالیم نو ایمانان

  تعالیم نو ایمانان

  جهت آشنایی و برای بهره مندی هر چه بیشتر شما عزیزان نو ایمان با تعالیم آیین مسیحیت و شناخت بیشتر و رشد ایمانی همه ما در این بخش به ارائه دروس و تعالیم نو ایمانان می پردازیم . این دروس شامل 50 درس برای نو ایمانان می باشد که به ترتیب منتشر خواهند شد ...