درس دوم - کتاب مقدس - عهد عتیق - تورات

  فصل اول : شناخت کتاب مقدس

  درس دوم : کتاب مقدس - عهد عتیق - تورات 

  عهد عتیق از بخش های مختلفی تشکیل شده است . اولین بخش کتاب مقدس در عهد عتیق تورات نام دارد که شامل 5 کتاب موسی می باشد. کلمه تورات در زبان عبری به معنی قانون است .
  به طور کلی تمرکز این 5 کتاب بر روی تاریخچه ظهور انسان از آفرینش تا پدران قوم یهود و تاریخچه قوم بنی اسراییل و خروج آنها از مصر و ورود آنها به سرزمین کنعان است . به عبارتی دیگر تمرکز اصلی این 5 کتاب بر روی تولد قوم بنی اسراییل در تاریخ و هدف از موجودیت آنها ، نقشه خداوند برای آنها و وعده خداوند برای ظهور مسیح موعود به واسطه این قوم می باشد .در واقع این 5 کتاب با کتاب آفرینش آغاز و با کتاب یوشع پایان می یابد.

  کتاب پیدایش اولین کتاب ، کتاب مقدس در عهد عتیق و تورات است

  این کتاب توسط موسی نوشته شده است . تاریخ نگارش آن تقریبا 1450 سال پیش از میلاد مسیح می باشد. در این کتاب دوره تاریخی از خلقت هستی و انسان تا زمان مرگ یوسف پسر یعقوب که حدودا 1635 سال قبل از میلاد مسیح رخ داده است به رشته تحریر درآمده است. موضوع اصلی کتاب پیدایش ظهور انسان و پیدایش قوم بنی اسرائیل به واسطه ابراهیم ، اسحاق و یعقوب و پسران یعقوب می باشد.
  یکی از آیات کلیدی کتاب پیدایش در فصل 12 آیه 1 تا 3 می باشد . در این آیات خداوند به ابراهیم وعده می دهد که در خروج از اورکلده به سرزمینی برود که در آنجا قوم بزرگی از وی پدید می آید . به این آیات توجه کنید :

  1 خداوند به ‌اَبرام ‌فرمود: «وطن‌ خود، بستگانت‌ و خانهٔ پدری خود را ترک‌ كن ‌و به ‌طرف‌ سرزمینی كه ‌به ‌تو نشان‌ می‌دهم‌ برو.
  2 من ‌به ‌تو قومی كثیر خواهم‌ داد و آنان ‌ملّتی بزرگ‌ خواهند شد. من ‌تو را بركت ‌خواهم ‌داد و نام تو مشهور و معروف ‌خواهد شد، لذا تو خودت‌ مایهٔ بركت‌ خواهی بود.
  3 «به‌ کسانی‌‌که ‌تو را بركت‌ دهند، بركت‌ خواهم ‌داد. امّا به‌ کسانی‌‌که ‌تو را لعنت ‌كنند، لعنت ‌خواهم ‌كرد، و به‌ وسیلهٔ تو همهٔ ملّتها را بركت‌ خواهم‌ داد.»

  اگر نگاهی دقیق تر به کتاب پیدایش داشته باشیم در فصل اول تا فصل یازدهم این کتاب ما با خلقت هستی و ظهور انسان و تشکیل پایه ها و بنیاد جامع انسانی را به ما نشان می دهد . از فصل 12 تا فصل 50 مقدمه ، پایه ها و بنیاد تشکیل قوم اسرائیل بیان شده است .

  کتاب خروج دومین کتاب ، کتاب مقدس در عهد عتیق و تورات است

  این کتاب توسط موسی نوشته شده است . کلمه خروج به معنی خارج شدن و منظور از آن خارج شدن قوم بنی اسرائیل پس از 400 سال اسارت در مصر و ورود آنها به سرزمین وعده می باشد. تاریخ نگارش این کتاب 1450 سال قبل از میلاد می باشد و دوره تاریخی که در آن مطرح می شود بین 1635 تا 1491 قبل از میلاد مسیح می باشد.
  موضوع اصلی این کتاب آزاد شدن قوم بنی اسرائیل از اسارت مصر و بنیانگذاری یهودیت ، دین یهود و شریعت خداوند در قالب فرامین و فرایض و دستوراتی که به موسی داده شد می باشد. یکی از آیات کلیدی در کتاب خروج فصل 3 ایه 8 می باشد :
  «بنابراین نازل شده‌ام تا آنها را از دست مصری‌ها نجات بدهم و از مصر بیرون آورده به سرزمینی غنی و حاصلخیز ببرم. به سرزمینی که اکنون کنعانیان، حِتّیان، اموریان، فرزیان، حویان و یبوسیان در آن زندگی می‌کنند."
  از فصل اول تا فصل 18 کتاب خروج داستان تولد موسی ، مبارزه موسی با فرعون مصر و آزادی قوم بنی اسراییل را مشاهده میکنیم .
  فصل 19 تا فصل 40 کتاب خروج شامل ملاقات قوم بنی اسراییل با خداوند در صحرای سینا و دریافت شریعت الهی ، فرایض و فرامینی که برای قوم بنی اسراییل لازم بود تا به واسطه آنها بقا و تقدس خود را حفظ کنند و به سرزمین موعود برسند و همچنین یک از اهداف این فرامین حفظ ذریت مسیح موعود برای ظهور در آینده بود .
  از فصل های جالب توجه این کتاب فصل سوم آن می باشد که داستان ملاقات خداوند در قالب یک بوته افروخته با موسی می باشد. همچنین در فصل 13 و14 این کتاب داستان عبور قوم بنی اسرائیل از دریای سرخ را می بینیم . همچنین 10 فرمان موسی را در فصل 20 کتاب خروج از آیه 3 تا 17 مشاهده خواهید کرد .

  کتاب سوم از عهد عتیق و همچنین تورات کتاب لاویان می باشد .

  نویسنده این کتاب موسی می باشد . علت نامگذاری این کتاب به عنوان لاویان به دلیل ارتباط آن با فرزندان لاوی که مقام کهانت را دریافت کرده بودند. تاریخ نگارش کتاب لاویان 1450 سال قبل از میلاد مسیح می باشد. این کتاب دوره تاریخی 1490 سال قبل از میلاد را در برمی گیرد.
  موضوع اصلی کتاب لاویان پرستش و فرایض مخصوص مرتبط با کهانت و ارتباط کهانت با قوم اسراییل و احکامی که باید انجام می دادند تا تقدس ، پاکی به دست آورده و قوم را از خطر گناه و ناپاکی تا زمان ظهور مسیح موعود حفظ نمایند .
  آیه کلیدی کتاب لاویان فصل 19 آیه 2 می باشد که خداوند به موسی می فرماید:
  که به قوم اسرائیل بگوید: «شما باید مثل من که خداوند خدای شما هستم، مقدّس باشید.
  در این آیه خداوند قدوسیت خود را اعلام نموده و انتظار خویش از قوم خود را بیان می فرماید .
  از فصل یک تا فصل 16 کتاب لاویان مقررات و قوانین مربوط به پرستش و قربانی ها را مشاهده می نماییم و از فصل 17 تا فصل 27 قوانین مربوط به زندگی شخصی ، بهداشتی و اجتماعی مردم بیان شده است .
  یکی از بخش های زیبای کتاب لاویان فصل شانزدهم آن می باشد که در ارتباط با روز کفاره سخن می گوید و اشاره به کفاره عیسی مسیح دارد .

  کتاب چهارم در عهد عتیق و تورات کتاب اعداد نام دارد

  این کتاب توسط موسی به نگارش در آمده است . علت اینکه این کتاب به این نام خوانده می شود به دلیل رخ داد دو سرشماری در این کتاب است . خداوند به موسی دستور می دهد تا تمام قوم را سرشماری نماید و در فصل اول و همچنین در فصل 26 این سرشماری ها صورت می پذیرد . زمان نگارش این کتاب 1450 سال قبل از میلاد مسیح می باشد و دوره 40 ساله سرگردانی قوم بنی اسرائیل در بیابان از سال 1491 تا 1451 قبل از میلاد را در برمیگیرد .
  موضوع اصلی کتاب اعداد سرگردانی قوم اسراییل در بیابان و مشکلات و مبارزات و چالش هایی است که موسی و این قوم در طی این چهل سال با آن روبرو شده اند می باشد.
  آیه کلیدی کتاب اعداد در فصل 14 ایه 21 و 22 می باشد که می فرماید :
  21 امّا به حیات خود و به حضور پرجلالم که زمین را پُر کرده است، قسم می‌خورم که هیچ‌کدام از آنهایی را که جلال و نشانه‌های مرا در مصر و همچنین در بیابان دیده‌اند و بازهم از من نافرمانی کرده‌اند و مرا مورد آزمایش قرار داده‌اند،
  22 آن سرزمینی را که به نیاکانشان وعدهٔ مالکیّت آن را داده‌ام، نخواهند دید.
  در این آیات خداوند به روشنی بیان می نماید که بنی اسراییل بی ایمان نمی تواند به سرزمین موعود وارد شود .
  در بخش اول کتاب اعداد از فصل یک آیه یک تا فصل 10 آیه 10 مسائل مربوط به صحرای سینا و دورانی که قوم در آنجا حضور داشت بیان شده است . از فصل 10 آیه 11 تا فصل 21 آیه 35 سرگردانی قوم در صحرا و همچنین از فصل 22 تا فصل 36 مربوط به آماده شدن قوم برای ورود به سرزمین موعود می باشد.
  از بخش های معروف این کتاب داستان سرشماری اول که در فصل های یک و دو آمده است و همچنین در فصل 13 و 14 کتاب اعداد داستان 12 جاسوس که برای تفحص و بررسی وضعیت دشمن وارد سرزمین کنعان شدند را مشاهده می نماییم. در فصل 26 نیز داستان سرشماری دوم را می توانیم مطالعه نماییم.

  کتاب پنجم از عهد عتیق که آخرین کتاب تورات می باشد تثنیه نام دارد .

  نویسنده کتاب تثنیه موسی می باشد . کلمه تثنیه از ثانی گرفته شده است و به معنی تکرار قانون و یا تکرار مجدد شریعت می باشد . موسی در وصیت خود در پایان زندگی در طی یک دوره یکماهه تمام عصاره و خلاصه قوانین و فرایض و شریعت را قبل از ورود قوم به سرزمین وعده مجدداً مرور و تکرار میکند. تاریخ نگارش کتاب تثنیه 1451 قبل از میلاد می باشد .
  موضوع اصلی این کتاب مروری کاملی از نجات ، رستگاری و آزادی بنی اسرائیل از اسارت و نگهداری قوانینی که خداوند به آنها ارائه نموده است و همچنین داشتن امانت و محبت به خداوند حقیقی می باشد.
  آیات کلیدی کتاب تثنیه در فصل 6 آیات 4 تا 7 به این شکل بیان شده است :
  4 «ای اسرائیل بشنو: خدای ما خداوند یکتاست.
  5 شما باید خداوند خدای خود را با تمام دل و تمام جان و تمام توان دوست بدارید.
  6 دستوراتی را که امروز به شما می‌دهم در قلب خود نگه دارید.
  7 آنها را با دقّت به فرزندانتان بیاموزید و زمانی که در خانه و یا در راه هستید، هنگام استراحت و هنگامی‌که بیدار می‌شوید، دربارهٔ آنها سخن بگویید.

  در فصل های یک تا چهار کتاب تثنیه موسی مروری بر این چهل سال دارد و از فصل 5 تا فصل 26 موسی تمامی قوانین و فرایض شریعت را مجددا تکرار می نماید . از فصل 27 تا فصل 30 موسی با نگاهی به آینده پیشگویی ها و برکات خود را که خداوند وعده آنها را می دهد به قوم اعلام می نماید و از فصل 31 تا فصل 34 روزها و ساعتهای آخر زندگی موسی و فوت و دفن شدن وی به نگارش در آمده است .
  از بخش های جالب کتاب تثنیه 10 فرمان در فصل پنجم و مرگ موسی در فصل 34 می باشد . قطعا موسی نویسنده بخش مربوط به مرگ و دفن شدن خود نبوده است و این بخش آخر کتاب توسط یوشع که جانشین موسی بود به نگارش در آمده است و به 5 کتاب موسی یعنی تورات افزوده شده است .

  تعالیم نو ایمانان

  تعالیم نو ایمانان

  جهت آشنایی و برای بهره مندی هر چه بیشتر شما عزیزان نو ایمان با تعالیم آیین مسیحیت و شناخت بیشتر و رشد ایمانی همه ما در این بخش به ارائه دروس و تعالیم نو ایمانان می پردازیم . این دروس شامل 50 درس برای نو ایمانان می باشد که به ترتیب منتشر خواهند شد ...