درس دهم - روش درست خواندن و مطالعه کتاب مقدس

  فصل اول : شناخت کتاب مقدس

  درس دهم - روش درست خواندن و مطالعه کتاب مقدس 

  در ادامه دروس مربوط به معرفی کتاب مقدس و پس از معرفی 66 کتاب تشکیل دهنده کتاب مقدس در عهد عتیق و عهد جدید ، در این درس به روش خواندن ، شیوه درک و فهم بهتر و عمیق تر کتاب مقدس می پردازیم .

  موضوع اصلی کتاب مقدس چیست ؟

  برای درک و فهم بهتر کتاب مقدس در هنگام مطالعه آن ، اولین نکته ای که باید به آن توجه کنیم پاسخ به این سوال است که موضوع اصلی بیان شده در کتاب مقدس چیست ؟ بسیاری بر این باورند که کتاب مقدس شامل تاریخ قوم اسرائیل و همچنین تعدادی سرود پرستشی و همچنین تاریخ زندگی عیسی مسیح و شاگردان وی می باشد . این موضوع تا حدی درست است اما کامل نیست !.
  برخی دیگر فکر می کنند که موضوع و هدف اصلی کتاب مقدس نجات و رستگاری انسان و دوری وی از گناه و حیات جاودانی انسان می باشد . این موضوع نیز درست است اما بازهم کامل و کافی نیست .
  زمانیکه ما شروع به خواندن کتاب مقدس از صفحه و سطر اول می نماییم و اگر خداوند این فرصت را به ما بدهد یک بار کل کتاب مقدس را به صورت کامل و با نظم و ترتیب درست مطالعه نماییم ، می توانیم کل کتاب مقدس را به یک فرش تشبیه نماییم که با نخ های رنگارنگ بافته شده است وبه راحتی درک می کنیم که بافنده ، این فرش را بر اساس طرحی که از پیش داشته بافته است . نقشه طراحی فرش در نهایت توسط بافنده توسط تارها و پودها به صورت فرشی کامل که همه اجزای آن با هم در هماهنگی ، توافق و اتحاد کامل می باشد در آمده است . پس باید بدانیم که کل مجموعه کتاب مقدس بر اساس طرح و برنامه خداوند برای انسان از ابتدا تا انتها در هماهنگی کامل می باشد .
  اما پیام اصلی و موضوع اصلی کتاب مقدس جایگاه ، منزلت ، مقام و جلالی است که خدا برای انسان تعیین کرده است . این جایگاه و منزلت و مقام و جلال قبل از آفرینش هستی و انسان در افکار الهی وجود داشته است .
  این بدین معنی است که خدا به صورت ناگهانی و با هوس و بدون حساب اقدام به آفرینش انسان ننموده است تا او را در عرصه هستی رها کند ، بدون اینکه برنامه ای برای این آفریده خود داشته باشد. قطعا آفرینش انسان در نظر خداوند دارای دلیل ، هدف و برنامه بوده و هست و همچنین انسان که حتی قبل از آفرینش هستی در فکر و برنامه خدا وجود داشته است دارای ارزش ، جایگاه و منزلت ویژه و عظیمی نزد او می باشد . تمام کتاب مقدس نقشه رسانیدن انسان خلق شده از خاک در عالم هستی ، در ابعاد زمان و مکان و حتی فراتر از ابعاد زمان و مکان به آرزو ، افکار و اهداف الهی می باشد. در واقع این موضوع اصلی کتاب مقدس می باشد .
  هنگامی که به پایان کتاب مقدس می رسیم مشاهده می کنیم که یوحنا در مکاشفه انسان را در افق ابدیت که بسیار دور از دسترس یوحنا می باشد در نهایت اتحاد در همراهی ، همفکری و مشارکت ابدی با خدا می بیند .
  پس برای فهم ، روش درست مطالعه کلام خدا لازم است که ما طرح و نقشه ای را که در فکر بافنده این شاهکار می باشد را کامل درک نماییم و درک این نکته برای ما بسیار بنیادی و حیاتی می باشد .

  سیر و روال حرکت در کتاب مقدس چگونه و بر چه اساس است ؟

  خدا وارد زمان و مکان میشود و با بوجود آوردن هستی در ابعاد زمان و مکان تاریخ را به وجود می آورد تا در طی این تاریخ نقشه و هدف خود برای انسان را به نمایش بگذارد و عالم هستی را به محلی برای تجلی این اهداف و برنامه ها که از پیش از پیدایش هستی وجود داشته اند ، تبدیل نماید ، تا سیر و روند حرکت خود را همچون یک رودخانه طی نموده و به هدف نهایی برسند .
  ما به عنوان کسیانی که قصد مطالعه و فهم بهتر کتاب مقدس را داریم ، لازم است بدانیم که کتاب مقدس دارای یک روند و سیر حرکت در زمان و مکان می باشد و ما باید درک کنیم که جهت این حرکت به چه سمت و سویی می باشد . تمام جهت حرکت افکار و اراده خدا به سوی سازندگی و به دست آوردن انسانی است که در حالت جمعی خود نماینگر و متجلی و ظاهر کننده تمامیت افکار و اراده و احساسات خدا در ابعاد زمان ، مکان و فراتر از آن باشد .
  پس کتاب مقدس دارای یک سیر و روند حرکتی به جهت خاصی می باشد

  کتاب مقدس طرح ، متن و چهارچوب خاصی دارد

  شما زمانیکه به یک فرش نگاه می کنید می بینید که فرش دارای یک حاشیه و چهارچوب مشخص می باشد و اجزاء طرح آن دارای روابط خاص با دیگر اجزاء طرح و طرح کلی آن می باشد و کل اجزاء طرح با نظم خاصی چهارچوب کلی طرح اصلی را پدید می آورند . شما هیچ وقت نمی توانید تنها با مشاهده یک تکه کوچک از یک فرش نسبت به کلیت طرح آن شناخت پیدا کنید . شما می بایست یک تصویر کامل شامل حاشیه ها ، چهارچوب ها و اجزا را در یک قاب کلی مشاهده نمایید تا درک درستی از طرح و نقشه طراح و بافنده فرش بدست بیاورید.
  کتاب مقدس نیز دارای طرح ، متن ، چهارچوب و حاشیه های خاص خود می باشد . مثال بالا مثال روشنی برای درک بهتر لزوم نگاه به چهارچوب کلی کتاب مقدس در هنگام مطالعه آن می باشد . ما باید از خود سوال کنیم که متن کتاب مقدس و این چهارچوب چیست ؟ طرح ، متن و چهارچوب کلی کتاب مقدس بیانگر افکار ، برنامه ها و اهداف خدا برای انسان است و آنها را در رشته های خاصی که در بافت حقایق کلام خدا وجود دارد بیان می نماید. این رشته ها و این متن از شناخت شخصیت خدا بوجود می آید . متن کتاب مقدس با صفات و افکار و شخصیت خود خدا طراحی شده است و در نتیجه متن کتاب مقدس حاکی از تمامیت شخصیت خدا در ابراز افکار و اراده خود برای ما انسانها می باشد .

  روش خواندن کتاب مقدس به چه صورت است ؟

  با توجه به سه نکته ذکر شده در بالا ،حال به روش درست خواندن کتاب مقدس می پردازیم .
  1- کتاب مقدس را مرتب و هر روز بخوانیم . شما عزیزان نو ایمان باید یاد بگیرید که همانطور که هر روز 2 یا 3 وعده غذا می خورید و این غذا برای بدن و رشد جسمانی شما لازم و ضروری می باشد به همان شکل برای رشد روحانی خود نیاز دارید که هر روز و به طور مرتب به غذای آسمانی و روحانی دسترسی داشته باشید تا روح شما از آن تغذیه نماید و شناخت و فهم شما افزون گردد . تنها غذایی که خداوند به ما اجازه داده است که برای شناخت او، از آن استفاده نماییم مطالعه متاب مقدس می باشد . پس کتاب مقدس را با نظم و ترتیب بخوانید و هر روز کلام خدا را مطالعه نمایید
  2- کتاب مقدس را با نظم و ترتیب خاص خودش بخوانیم . بهتر است که شما عزیزان نوایمان با انجام برنامه ریزی نسبت به مطالعه کل کتاب مقدس در طی یکسال اقدام نمایید و این روال را طی سالها ادامه دهید . حتی ممکن است در ابتدا درک درستی از همه مطالبی که میخوانید نداشته باشید . این موضوع به مرور زمان برطرف میشود و با مطالعه بیشتر و بیشتر و در مطالعات بعدی شما به درک درستی خواهید رسید . بهتر است کتاب مقدس را بر اساس نظم و ترتیبی که دارد مطالعه کنید . کتاب مقدس کتاب فال حافظ یا کتاب استخاره نیست که هر زمان که بخواهیم و هر قسمت را که بخواهیم باز کنیم و بخوانیم . همانطور که پیش تر گفتیم کتاب مقدس دارای روال ، سیر حرکتی و چهارچوب است . بنابراین بهتر است با ترتیب و نظم خاص خودش خوانده شود.
  برخی از دوستان اظهار می کنند که در ابتدا عهد جدید را مطالعه می کنند و سپس عهد قدیم را می خوانند . این موضوع ایرادی ندارد اما همانطور که پیش تر نیز ذکر شد بهتراست کتاب مقدس را با نظم و ترتیب خاص خود بخوانید .
  3- کتاب مقدس را با دعا بخوانید . لازم است هربارقبل از شروع خواندن کتتاب مقدس با روح القدوس در دعا مشورت کنید و از او بخواهید که کلام خدا را که با مرکب بر روی کاغذ نوشته شده است ، در روح و جسم شما زنده نماید و قدرت درک و فهم کلام را به شما عطا نماید تا در تجربه های روزانه زندگی هم از آنها استفاده نمایید.

  قوانین تفسیری کتاب مقدس چه هستند

  چطور می توانیم کتاب مقدس را تفسیر نماییم ؟ گاهی اوقات ما در فهم معنی یک آیه دچار مشکل می شویم و از لحاظ منطقی و یا تاریخی و یا تشبیهاتی که در آیه وجو دارد نمی توانیم آیه را تحت الفظی و یا دقیقا مطابق نوشته تفسیر کنیم . در این مواقع باید یاد بگیریم که چگونه تفسیر درست را در معانی پیدا بکنیم .
  در هنگام تفسیر کتاب مقدس چند نکته را باید به یاد داشته باشیم تا در هنگام مطالعه کتاب مقدس آن را درست تفسیر کنیم و برداشت درستی از آیات کتاب مقدس داشته باشیم
  1- هنگام خواندن یک آیه ببینید که منظور نویسنده از آن آیه چیست . تفسیر یک آیه در وهله اول باید همان چیزی باشد که در آیه گفته شده است . یعنی درک ما از آن چیزی که کلام خدا بیان می کند منطبق با مفهوم خود آیه باشد .
  2- برای درک بهتر مفهوم یک آیه نه تنها به مفهوم خود آن آیه ، بلکه به مفهوم آیات قبل و بعد از آن آیه نیز توجه کنید . یعنی به دایره بزرگتری از آیات نگاه کرده و مفهوم آن آیه بخصوص را در میان چند آیه قبل و بعد از آن جستجو کرده و بیابیم . زیرا ممکن است آیه قبل از خود ، دارای مقدمه ، توضیحات و پس از خود دارای نتیجه گیری باشد . بنابراین با مشاهده آیات قبلی و بعدی آن به درک و فهم درست تری از مفهوم آن آیه خواهیم رسید . قطعا ما نمی توانیم یک آیه را از وسط یک فصل کتاب مقدس در آورده و بخواهیم آن را تفسیر کنیم . ممکن است برای تفسیر آن آیه نیاز به مطالعه آیات قبل و آیات بعد آن نیز باشد .
  3- نکته بعدی که در تفسیر آیات کتاب مقدس باید مورد توجه قرار گیرد این است که می بایست آیات را مطابق با فصلی که مورد مطالعه قرار گرفته است تفسیر نماییم . یعنی با توجه به موضوع کلی فصل مورد مطالعه می توانیم درک بهتری از آیات مربوط به آن فصل داشته باشیم . به عنوان مثال در کتاب اشعیا که در مورد داوری بر کشورها و امتهای غیر یهودی سخن می گوید . چنانچه کل یک فصل در خصوص داوری بر مردم مصر سخن می گوید می توانیم نتیجه بگیریم که آیات آن فصل ارتباط زیادی با مصر و مردم مصر و همچنین مشکلات آنها و داوری خدا بر آنها دارد . پس توجه به روند و موضوع فصل مورد مطالعه اهمیت زیادی دارد .
  در نهایت باید دایره نگاه و دید خود را وسیع تر کرده و به کل کتاب بنگریم و بدانیم که نویسنده کتاب به چه دلیل آن کتاب را به نگارش درآورده است . آیا هدف سخنان آن کتاب مربوط به قوم خاصی بوده است ؟ آیا آن کتاب درباره زمان خاصی صحبت می کند ؟ آیا کتاب در خصوص مشکل خاصی صحبت می کند ؟ آیا کتاب پیشگویی خاصی را مطرح می کند ؟ قطعا هر کتاب در کتاب مقدس ، با هدف و موضوع خاص خود ، با الهام روح القدوس به نگارش درآمده است . به عنوان مثال کتاب ناحوم در عهد عتیق در خصوص داوری خدا بر آشور و نینوا می باشد . کتاب اشعیا در خصوص داوری خدا بر قوم خدا - بنی اسرائیل – و وعده آمدن نجات دهنده می باشد و ... بنابراین توجه به متن کل کتاب نیز در تفسیر یک آیه اهمیت زیادی دارد و باید دایره نگاه خود را در هنگام تفسیر آیه گسترش دهیم .
  4- توجه به زمان در تفسیر کتاب مقدس : همواره در مطالعه کتاب مقدس به زمان متن و رویدادها توجه داشته باشید . به عنوان مثال گاهی در سخنان عیسی مسیح متن سخنان مربوط به زمانی است که وی با یهودیان سخن می گوید و مربوط به زمان عهد عتیق می باشد . ما نمی توانیم آیاتی را که مخاطب آنها در آن زمان یهودیان و رهبران آنها در عهد عتیق بوده اند را برای زندگی امروز در قرن 21 و برای ما مسیحیان که در کلیسا حضور داریم ، مورد استفاده قراردهیم . قطعا ما می توانیم موارد و درس ها و اصول بسیار زیاد و زیبایی را از از آن آیات فرا بگیریم اما روش زندگی ما مسیحیان بر اساس تعالیم کتاب مقدس درعهد جدید می باشد .
  5- توجه به دوره های کتاب مقدس در تفسیر آیات : بسیاری از الاهیات دانان عقیده دارند که کتاب مقدس بر اساس هفت دوره زمانی طبقه بندی می شود . دوره اول دوره معصومیت که از زمان خلقت آدم و حوا تا زمان سقوط آنها می باشد. دوره دوم دوره وجدان انسان است که خدا در این دوره با وجدان انسان سخن می گفت که این دوره از زمان سقوط انسان تا زمان نوح نبی می باشد . دوره سوم دوره نظام اجتماعی و نظام های حاکم انسانی است که خدا در این دوران اجازه تشکیل جوامع و دولت ها را می دهد و در این دوران نظام های انسانی بر اساس قوانین اجتماعی و قوانین انصاف و عدالت ، بر انسانها حاکم می شوند و خدا از انسان انتظار دارد که در اطاعت از قوانین اجتماع و حکومتهای خود باشند . این دوره شامل زمان نوح نبی تا ابراهیم می باشد . دوره چهارم دوران وعده ها می باشد . در این دوران خدا با ابراهیم به زبان وعده ها سخن می گوید و به او وعده برکت و پری دنیا و به خصوص وعده ظهور مسیح موعود از خاندان ابراهیم را می دهد . دوره پنجم دوران شریعت می باشد که از زمان موسی تا ظهور عیسی مسیح می باشد و خدا در این دوران قوم برگزیده خود یعنی قوم اسرائیل را از میان تمامی اقوام برمی گزیند تا برنامه و اهداف خود را از طریق این قوم به نمایش بگذارد و برای حفظ این قوم و به ثمر آوردن مسیح موعود از میان این قوم دستورات ، فرامین و فرایضی را تجویز می نماید تا این قوم با اجرای آنها خود را پاک و محفوظ از حملات دشمن نگه دارند تا بتوانند مسیح را به دنیا معرفی نمایند . دوران ششم دوره کلیسا و یا دوره فیض است که با ظهور عیسی مسیح آغاز شده و با باز گشت ثانوی عیسی مسیح به اتمام خواهد رسید و ما هم اکنون به مدت 2000 سال است که در دوره ششم تاریخ از میان دوره های کتاب مقدس هستیم . در نهایت دوره هفتم دوره ملکوت است که در آن پس از بازگشت ثانوی عیسی مسیح وی به مدت 1000 سال سلطنت و پادشاهی بر روی زمین راانجام خواهد داد .
  حال زمانی که کتاب مقدس را می خوانیم باید از خود سوال کنیم این آیات و یا فصل ها و کتاب ها مربوط به دوره های خاصی است و برای دوره خاصی نوشته شده است و یا اینکه فرا دوره ای می باشد ، به این معنی که تمامی دوران را در بر میگیرد و این موضوع در تفسیر آیات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .
  6- مقایسه تفسیر روحانی و تفسیر تحت الفظی : همانطور که از ابتدا عنوان نمودیم اولین برداشت ما از آیه می بایست دقیقا مطابق با معنی تحت الفظی آن باشد و می بایست آیه را به همان شکل که نوشته شده است درک نماییم ، اما گاهی اوقات با آیاتی روبرو می شویم که امکان این کار از لحاظ منطقی و از لحاظ قواعد تفسیر وجود ندارد و می بایست پشت پرده این گونه آیات و معانی روحانی آنها را استخراج نماییم . برخی از آیات در دوره خود دارای مفهومی به همان شکل که در کتاب مقدس بیان شده است بودند ، اما در این دوره برای ما دارای مفهوم روحانی می باشند . به عنوان مثال زمانیکه ما به بحث قربانیها در عهد عتیق و زمان شریعت موسی نگاه می کنیم این موارد باید در آن زمان به همان شکلی که بیان شده است اجرا می شدند ولی امروزه و در عهد جدید ما قربانی ها را از لحاظ روحانی معنی می کنیم و به معانی روحانی آنها نگاه میکنیم .
  7- توجه به پیشگویی ها : همیشهه به این نکته توجه داشته باشید که نویسنده کتاب در خصوص زمانی که خود می زیسته و یا زمان گذشته خود سخن می گوید و یا در خصوص آینده به پیش گویی می پردازد . به طور مثال زمانیکه ارمیا نبوتی را انجام میدهد این نبوت مربوط به زمان خود اوست و یا نبوتی است که در آینده به وقوع پیوسته و یا به وقوع خواهد پیوست همچنین ما باید در هنگام خواندن و تفسیر آیات به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که آیه ای که حاوی یک پیشگویی است در در مورد آینده نزدیک به زمان خود و یا در مورد افقهای بسیار دور سخن می گوید . برخی از پیشگویی ها به آینده بسیار نزدیکی از زمان خود نویسنده اشاره می نمایند در حالکیه برخی دیگر به آینده بسیار دور از زمان حیات نویسنده اشاره دارند و ما باید بتوانیم این موارد را تشخیص دهیم .
  8- مخاطب آیات کتاب مقدس چه کسانی هستند : باید همواره توجه داشته باشید که آیا آیه برای اسرائیل نوشته شده است و یا برای کلیسا ؟ این موضوع برای درک و فهم درست آیات کتاب مقدس دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد . همانطور که پیشتر بیان شد ما نمی توانیم آیات مربوط به اسرائیل را از عهد عتیق برداشته و به عنوان معیار و حکم در دوران جدیدی که دوران فیض و یا دوران کلیسا می باشد ، مورد استفاده قرار دهیم . همینطور نمی توان اصول کلیسا را با عهد عتیق تطبیق داد .

  نیاز به معلم برای درک و فهم عمیق تر کتاب مقدس

  نکته آخردر این درس این است که همه ما برای مطالعه و فهم بهتر کتاب مقدس نیاز به معلمین داریم برای همین است که کتاب مقدس در افسسیان فصل 4 آیه 11 می گوید :
  "او عطایای مختلفی به مردم بخشید یعنی: بعضی را برای رسالت، بعضی را برای نبوّت، بعضی را برای بشارت و بعضی را برای شبانی و تعلیم برگزید. "
  خداوند به کلیسای خود معلمینی را هدیه می دهد که این معلمین با تعالیم معلمین پیش از خود هر نسل بهتر و بیشتر و عمیق تر به از قبل ، مفاهیم کتاب مقدس را به نسل های بعدی انتقال می دهند بنابراین همه ما نیاز به معلمینی داریم که کلام خدا را مطابق با رعایت اصولی که در پیش توضیح داده شد به ما آموزش بدهند .

  پایان درس دهم - روش درست خواندن و مطالعه کتاب مقدس

  تعالیم نو ایمانان

  تعالیم نو ایمانان

  جهت آشنایی و برای بهره مندی هر چه بیشتر شما عزیزان نو ایمان با تعالیم آیین مسیحیت و شناخت بیشتر و رشد ایمانی همه ما در این بخش به ارائه دروس و تعالیم نو ایمانان می پردازیم . این دروس شامل 50 درس برای نو ایمانان می باشد که به ترتیب منتشر خواهند شد ...