درس دوازدهم - حقایقی درباره کتاب مقدس

  فصل اول شناخت کتاب مقدس 

  درس دوازدهم : حقایقی درباره کتاب مقدس 

  تاریخچه فصل بندی کتاب مقدس 

  در آخرین درس از فصل اول با یک جمع بندی کلی از دروس این فصل به حقایقی درباره کتاب مقدس اشاره می نماییم . کتاب مقدس در یک دوره و زمان در حدود 1600 سال بوسیله 40 نویسنده از ملل و فرهنگ های مختلف از سال 1500 قبل از میلاد تاسال 100 بعد از میلاد و به زبان های عبری ، آرامی و یونانی ، به نگارش در آمده است . کتاب مقدس شامل 66 کتاب می باشد و این 66 کتاب به دو قسمت عهد عتیق و عهد جدید تقسیم شده اند . عهد عتیق تاریخ و برنامه خدا از خلقت هستی تا تولد عیسی مسیح را نشان می دهد و عهد جدید از زمان تولد عیسی تا ابدیت در آینده را نمایش می دهد . در کتاب مقدس بجز 5 کتاب باقی کتب به فصل ها و آیات تقسیم شده اند . کتبی که فاقد فصل می باشند عبارتند از کتاب های عوبدیا ، فیلیمون ، دوم یوحنا ، سوم یوحنا و یهودا می باشند . بنابراین یک کتاب در عهد عتیق (عوبدیا ) فاقد فصل بندی و چهار کتاب دیگر در عهد جدید به این شکل می باشند .
  دلیل عدم فصل بندی این کتب کوتاه بودن آنها می باشد که با توجه به این موضوع نیاز و ضرورتی برای تقسیم نمودن این کتب احساس نشده است . البته تقسیم شدن کتاب مقدس و کتب تشکیل دهنده آن به فصل ها در سال 1238 بعد از میلاد و توسط یک کشیش کاتولیک به نام کاردینال هوگو کارو صورت پذیرفته است و این تقسیم بندی تا سال 1551 بعد از میلاد تنها شامل فصل های هر کتاب می شد اما پس از آن توسط شخصی به نام روبرتوس استفانوس این فصل ها به آیات نیز تقسیم گردیدند . به این معنی که آیات کتاب مقدس به شکل امروزی آن شماره گذاری گردیدند .
  طولانی ترین فصل در کتاب مقدس مزمور 119 می باشد که شامل 176 آیه است و کوتاهترین فصل در میان تمامی کتب کتاب مقدس مزمور 117 می باشد که تنها شامل 2 آیه می باشد . در ضمن ذکر این نکته نیز جالب است که دقیقا در وسط کتاب مقدس مزمور 117 قرار دارد . طولانی ترین و بزرگترین کتاب از نظر حجم فصل ها و آیات کتاب مزامیر می باشد که شامل 150 فصل است و در برگیرنده 43743 کلمه می باشد . کوتاهترین کتاب در میان کتب کتاب مقدس رساله سوم یوحنا می باشد که تنها شامل یک فصل و 299 کلمه می باشد . طولانی ترین آیه در کتاب مقدس در کتاب استر فصل 8 آیه 9 می باشد که شامل 90 کلمه می باشد و کوتاهترین آیه در کتاب مقدس در انجیل یوحنا فصل 11 آیه 35 می باشد که شامل 2 کلمه " عیسی گریست " می باشد .

  نویسنده اصلی کتاب مقدس

  درست است که کتاب مقدس توسط 40 نویسنده به نگارش در و در طول تاریخ 1600 ساله به نگارش در آمده است اما برخلاف آنچه که مردم فکر می کنند که این کتاب توسط نویسندگان انسانی به نگارش در آمده است ، باید بیان کنیم که این کتاب توسط الهام روح القدس و با قدرت روح القدس و مکاشفه ای که برای انسان هایی که ماموریت نگارش این کتب به آنها واگذار شده ، آشکار گردیده است به نگارش در آمده است و در این کتاب حداقل 3000 مرتبه این عبارت " چنین گفت خداوند " و یا " چنین می گوید خداوند " تکرار شده است . در اصل 3000 بار نویسندگان نقل قول نموده و استناد می کنند که این سخنان و این گفتار از جانب خداوند و کلام خداوند می باشد .

  حداقل 13 و یا به روایتی 14 کتاب از کتب موجود در کتاب مقدس توسط پولس رسول به نگارش در آمده است و موسی تعداد 5 کتاب (تورات) را به نگارش در آورده است . این دو نویسنده از نظر تعداد بیشترین میزان نگارش کتب با الهام روح القدس را داشته اند. 

   

  جنبه تاریخی کتاب مقدس

  کتاب مقدس از نظر تاریخی بسیار دقیق می باشد . چندین تن از تاریخ دانان غیر مسیحی یا غیر یهودی در مورد وقایع آن دوران نوشته اند که دقیقا مشابه وقایعی می باشد که در کتاب مقدس عهد جدید ، مشاهده می نمایم . یکی از این اشخاص نویسنده معروف یهودی و غیر مسیحی به نام یوسیفوس می باشد که بسیار معروف می باشد و دیگری تاسیتوس می باشد که یک تاریخ دان رومی می باشد و اینان هیچ دلیلی نداشتند که بخواهند چیزهایی را برای منافع مسیحیان بنویسند . این اشخاص افراد تحصیل کرده ای بودند و وقایعی که به نگارش در آورده اند مشابه و منطبق بر وقایع عهد جدید می باشد . همینطور در مسائلی که مربوط به عهد عتیق می باشد باستان شناسان دقیقا تمامی آن آثار تاریخی ، شهرها ، تمدن ها و وقایعی را که در عهد عتیق به نگارش در آمده است را با کشف طومارها ، کتیبه ها ، خرابه ها ، شهرها ، و ... که از دوران قدیم به جا مانده است ، تایید می نمایند.

  آیا برخی آیات کتاب مقدس و آیات دیگر را نقض می نمایند؟

  کتاب مقدس هرگز خود را نقض نمی نماید و مغایرتی با خودش ندارد . آیات کتاب مقدس را می بایست با تفسیر و فهم درست و همچنین در متن و قالب های درست مطالعه و درک نمود . علت این امر این است که در برخی موارد ممکن است گمان شود که برخی آیات دارای تناقض هستند ! اما زمانیکه متن را کامل و به درستی مطالعه می نماییم و ابعاد آن را از زوایایی که نویسنده با الهام از روح القدس به نگارش در آورده است می بینیم ، متوجه می شویم که این آیات متضاد باهم نیستند . بلکه مکمل هم می باشند و یا زوایای گوناگونی را در مورد یک واقعه یا رویداد برای ما باز می نمایند .

  کتاب مقدس یک کتاب فراگیر در سراسر جهان

  کتاب مقدس به بیش از 1200 زبان زنده و لهجه های رایج در دنیا ترجمه شده است و پرفروش ترین کتاب تاریخ می باشد . در طول یک شبانه روز 168000 نسخه از کتاب مقدس تنها در ایالات متحده آمریکا به فروش می رسد و درتمامی هتل ها و اماکن عمومی در آمریکای شمالی و اروپا و بسیاری از نقاط دنیا یک نسخه از کتاب مقدس همیشه موجود است .

  پیشگویی ها در کتاب مقدس 

  در خصوص پیشگویی های کتاب مقدس باید گفت که بیشتر از 3200 آیه با محتوی پیشگویی تا به امروز به وقوع پیوسته اند و این 3200 آیه در 2000 سال گذشته اتفاق افتاده اند و هنوز 3100 آیه وجود دارد که پیشگویی آنها هنوز به وقوع نپیوسته است .

  در میان کتب موجود در کتاب مقدس تنها یک کتاب وجود دارد که در آن هیچ نامی از خدا برده نشده است و آن کتاب استر می باشد .

  موارد ذکر شده حقایقی و اطلاعاتی بود در خصوص کتاب مقدس که با مرور آنها بخش مربوط به شناخت کتاب مقدس را به پایان می رسانیم .

  پایان درس دوازدهم حقایقی در باره کتاب مقدس و پایان فصل اول شناخت کتاب مقدس  

  تعالیم نو ایمانان

  تعالیم نو ایمانان

  جهت آشنایی و برای بهره مندی هر چه بیشتر شما عزیزان نو ایمان با تعالیم آیین مسیحیت و شناخت بیشتر و رشد ایمانی همه ما در این بخش به ارائه دروس و تعالیم نو ایمانان می پردازیم . این دروس شامل 50 درس برای نو ایمانان می باشد که به ترتیب منتشر خواهند شد ...